Aparat polaroid

Co to jest aparat Polaroid? Aparat natychmiastowy

Co to jest aparat natychmiastowy Polaroid?

Aparat natychmiastowy jest to urządzenie, które po wciśnięciu spustu migawki, drukuje natychmiast odbitki, które są gotowe do użytku. Wszystko odbywa się w bardzo krótkim czasie - w około 1 minutę. Warto dodać, że pionierem w tego typu sprzęcie, jest Polaroid. Zobacz poniżej, jak powstawała marka tych analogowych aparatów! Sprawdź, dlaczego Polaroid zniknął i ponownie wrócił w ręce dzisiejszych amatorów fotografii tradycyjnej!

Historia Polaroidów

Początek firmy Polaroid przypisuje się na rok 1937. Firma została założona w Ameryce przez Edwina Herberta Landa, gdzie z początku produkowała folię polaryzacyjną. Aparaty błyskawiczne Polaroid pojawiły się dopiero w 1948 roku i od tego czasu nastąpił ich rozkwit. Pierwszym modelem wywołującym zdjęcia natychmiastowe był "Land Camera", który po naciśnięciu spustu migawki drukował zdjęcia w kolorze czarno białym. Od tego momentu przypisuje się początek fotografii natychmiastowej na świecie. Tamtejszy Polaroid był kanciastych kształtów, wykonany z aluminium oraz posiadał skórzane wykończenia. W latach 70 Polaroid wypuścił na rynek kolejny model aparatu błyskawicznego, tym razem efektem były zdjęcia kolorowe.

Polaroid - dlaczego zniknął i wrócił?

Polaroid w XX wieku cieszył się ogromną popularnością i uznaniem wśród miłośników fotografii. Błyskawiczne wywoływanie zdjęć było w tamtych czasach jedną z fascynujących czynności. Dzięki temu firma Polaroid od momentu zaprezentowania swojego aparatu drukującego była przedsiębiorstwem prężnie się rozwijającym, aż do lat 90. Wraz z końcem XX wieku rozpoczął się nowy trend fotografii cyfrowej, który automatycznie zaczął przysłaniać fotografię błyskawiczną. Firma Polaroid chciała w latach 90 wejść na rynek fotografii cyfrowej, jednak bezskutecznie. W związku z tym 11 października 2001 roku ogłoszono upadłość, po czym 27 kwietnia 2005 roku firma PHC. Petters Group Worldwide przejęła upadłą spółkę.
Jednak to nie był koniec sławnego Polaroida. Grupa The Impossible Project, której przewodzi Oskar Smołokowski, postanowiła w maju 2017 roku wykupić prawa do nazwy Polaroid i wprowadzić ponownie na rynek aparat Polaroid Now. Dzisiejsze aparaty natychmiastowe przeżywają ponowny rozkwit. Polaroidy są nieco bardziej zaokrąglone, mają tęczowy logotyp nawiązujący do identyfikacji z poprzednich lat i o wiele więcej możliwości niż ich poprzednik!

aprat natychmiastowy

Jak działa aparat Polaroid?

Do prawidłowego działania aparatu potrzebujesz specjalnych wkładów natychmiastowych, na których zadrukowywany jest obraz. Obecnie takie wkłady produkuje Polaroid i FujiFilm Instax. Do aparatów Polaroid wykorzystuje się wkłady, które wzbogacone są o chemiczne odczynniki. Proces wywoływania zdjęcia polega na naświetlaniu wkładu po wciśnięciu spustu migawki aparatu. Wewnątrz aparatu znajduje się system rolek, który przesuwa wkład oraz napiera na papier, dzięki czemu rozprowadza odczynniki. Co z kolei umożliwia natychmiastowe wywoływanie zdjęcia. Aparat Polaroid to kompaktowe urządzenie, które często nazywane jest uproszczoną ciemnią.

Dlaczego warto kupić aparat fotograficzny Polaroid?

Dzisiejsze Polaroidy nieco różnią się od tych z XX wieku. Po pierwsze są lepiej rozbudowanymi systemami, które oferują jeszcze więcej możliwości. Obecnie każdy model wyposażony jest w ulepszony autofokus, mocną lampę błyskową, doskonały design czy nieduże lusterko. Ponadto wykonywanie fotografii możliwe jest w każdym miejscu, dzięki wbudowanemu akumulatorowi.
Ułatwieniem, zwłaszcza do wykonywania zdjęć typu selfie, jest samowyzwalacz. Co więcej, aparat oferuje automatyczną zmianę trybów z portretowego na krajobrazowy. Bez wątpienia jest to urządzenie, które jest proste w budowie i łatwe w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nim każdy użytkownik. Obecnie na rynku masz szeroki wybór różnych modeli Polaroidów. Możesz wybrać te mniej lub bardziej rozbudowane. Największą zaletą jest to, że możesz uzyskać efekt m.in. fotografii czarno-białej, sepii, jak również fotografii kolorowej.

Aparat Polaroid do zdjęć natychmiastowych - zalety i wady

Aparaty natychmiastowe Polaroid to typ aparatów analogowych, które są proste w obsłudze. W związku z tym sprawdzą się dla każdego, kto chce uwiecznić na fotografii chwilę, w której akurat się znajduje i natychmiast ją wywołać w postaci zdjęcia na papierze.
W porównaniu do aparatów cyfrowych opisywany model nie ma skomplikowanego mechanizmu, który wymusza ustawienie przysłony, czasu migawki, ISO czy ekspozycji, dlatego aparaty Polaroid sprawdzą się tak naprawdę dla każdej osoby - profesjonalnego fotografa, jak i osoby totalnie nie znającej się na fotografii. W dodatku jest to niedrogi sprzęt, który niezwykle cieszy i daje możliwość uwiecznienia kadrów w nieco inny sposób. W związku z tym doskonale sprawdzi się jako prezent dla dziecka. Kolejną zaletą produktu jest to, że nie posiada on konieczności zapisu zdjęć na zewnętrznym nośniku, jakim jest karta pamięci SD.
Aparaty z natychmiastowym wydrukiem zdjęć posiadają również kilka wad. Ze względu na okrojony zakres funkcji, nie możesz dostosować aparatu tak jak w wersji cyfrowej. Ponadto wielkość zdjęć jest ściśle ustalona i niezmienna. W dodatku większość odbitek wygląda bardzo podobnie. Co więcej, nie możesz poprawić, czy podkręcić kolorów w programie graficznym.

Aparat natychmiastowy

Ile kosztuje aparat błyskawiczny Polaroid?

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup Polaroida, zależna jest m.in. od konkretnego modelu, wielkości wkładów, zastosowanych funkcji i dodatków. Kwota zaczyna się od 319 do 629 zł. Te droższe modele mają bardziej rozbudowane funkcje, takie jak: możliwość sterowania urządzenia z wykorzystaniem smartfona, możliwość ustawienia podwójnej ekspozycji czy malowanie światłem i wiele innych!

Podsumowanie

●     Polaroid jest to marka aparatów natychmiastowych, które mają funkcję automatycznego wywoływania zdjęcia.
●     Popularność aparatów natychmiastowych w dzisiejszych czasach rośnie.
●     Fotografie wykonane Polaroidem przypominają te z lat 60 i 70, jednak mają lepszą jakość, dzięki zastosowaniu ulepszonych funkcji oraz wkładów natychmiastowych.
●     Jasność obrazu możesz ustawić za pomocą pokrętła. Rozbudowane modele Polaroid NOW+ mają możliwość połączenia z wykorzystaniem Bluetooth i sterowania z użyciem systemu Android lub IOS.
●     Aby uruchomić wykonywanie zdjęcia, należy w pierwszej kolejności wcisnąć spust migawki, po czym system naświetla wkład, tym samym ukazuje się fotografia na zastosowanym papierze.
●     Zdjęcia wykonane tą metodą mogą być z efektem czarno-białym, sepii lub klasyczne kolorowe.
●     Zaletą aparatów błyskawicznych jest to, że nie wymuszają zapisu zdjęć na karcie pamięci, tak jak to ma miejsce w przypadku lustrzanek lub bezlusterkowców Canon, Sony, czy Nikon.
●     Jeśli zastanawiasz się jaki aparat natychmiastowy wybrać to zdecyduj się na taki, który będzie posiadał rozbudowane funkcje np. możliwość ustawienia podwójnej ekspozycji, trybu, jasności czy włączenia lampy błyskowej.

FAQ

1. Czym jest fotografia natychmiastowa?
Fotografia natychmiastowa jest to rodzaj fotografii analogowej. Aparat natychmiastowy dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi umożliwia wykonanie i natychmiastowe wywołanie zdjęcia z użyciem specjalnych wkładów światłoczułych. Dzięki temu sprzęt jest w stanie wydrukować zdjęcie, które jest gotowe maksymalnie w 1 minutę.
2. Ile kosztuje aparat natychmiastowy, który od razu wywołuje zdjęcia?
Kwota aparatów drukujących zależna jest m.in. od konkretnego modelu, wielkości wkładów, zastosowanego systemu i dodatkowych funkcji. Cena za najprostsze modele rozpoczyna się już od 319 zł. Bardziej rozbudowane systemowo produkty kosztują pomiędzy 529 a 629 zł.
3. Jak używać Polaroida?
Aby poprawnie używać Polaroida, należy wcześniej zakupić dopasowane wkłady natychmiastowe, dzięki którym zdjęcia wykonane aparatem są od razu drukowane i gotowe do użytku. W trakcie uwieczniania chwili na zdjęciu należy w pierwszej kolejności wcisnąć spust migawki, aby uruchomić cały system.


Produkty powiązane

Leave a comment