Fomaspeed VARIANT 13x18/100 313 papier czarno-biały półmatowy Foma - 1
  • Fomaspeed VARIANT 13x18/100 313 papier czarno-biały półmatowy Foma - 1

Fomaspeed VARIANT 13x18/100 313 papier czarno-biały półmatowy

167,50 zł

(167,50 zł szt.)

Ten produkt nie został jeszcze oceniony

Fomaspeed Variant III - światłoczuły czarno-biały papier o zmiennym kontraście (multigrade) na podłożu polietylenowym RC. Szybko działający do naświetlania pod powiększalnikiem przy użyciu filtrów barwnych lub głowic multigrade.

Ilość
Wysyłka 1-2 dni

Producent:
Foma
Produkt
papier fotograficzny
Rozmiar
13x18
Rodzaj podłoża
polietylenowe RC/PE
Rodzaj powierzchni
półmatowa (velvet)
Kontrast - gradacja
zmienny - MG
Wymiary papieru
12,7x17,8 cm ilość 100 szt.

Papier czarno-biały Foma Fomaspeed Variant

Fomaspeed Variant, to wysokiej jakości papiery czarno-białe  zmiennokontrastowe na podłożu polietylenowym RC pokrytym obustronnie żywicą. Powierzchnia papieru charakteryzuje się wyjątkową śnieżno-białym obrazem o neutralnym tonie do lekko ciepłych czerni, na ton których wpływa skład emulsji, opartej na chlorobromku srebra. Zapewniają pełne odwzorowanie tonalne i bardzo wysoką jakość obrazu w całym zakresie kontrastowości 00-5, z bogatą skalą półtonów. Papiery przeznaczone jest do użytku amatorskiego, komercyjnego i artystycznego.

Jak wywoływać zdjęcia na papierze Fomaspeed Variant?

W ciemni fotograficznej należy stosować bezpieczne oświetlenie z lampami wyposażonymi w klosze czy filtry multigrade lub czerwone. Oświetlenie powinno być tak ustawione, aby strumień światła nie kierował się bezpośrednio na papier, a był światłem odbitym. Sam czas eksponowania papieru na światło ciemniowe należy skrócić maksymalnie, gdyż może to prowadzić do zadymień i trudno będzie uzyskać nieskazitelną biel papieru.  Przy naświetlaniu papieru podczas powiększeń, do regulacji kontrastu należy wykorzystywać filtry barwne multigrade lub głowicę powiększalnikową multigrade. Papier Fomaspeed Variant szybko się wywołuje, ze względu na skład emulsji, w której zastosowano substancje przyspieszające proces obróbki papierów. Czas wywoływania wynosi ok. 60sek. w temp. 20°C. Skład podłoża umożliwia skrócenie kąpieli chemicznych oraz czasu płukania papieru. Suszenie papierów polietylenowych Fomaspeed jest również szybkie i bezproblemowe. Czynność wykonuje się w temperaturze pokojowej lub ciepłym powietrzem do max 85°C, nie można używać elektrycznych suszarek płytowych. Odbitki wykonane na Fomaspeed można z powodzeniem tonować w tonerach Fomatoner sepia lub indigo.

Sposoby obróbki

Chemia

Temperatura °C

Czas w sekundach

Wywoływanie

Fomatol Lqn 1+7

20

60-90

Przerywanie wywoływania

Fomacitro 1+19

20

10-20

Utrwalanie

Fomafix 1+5

20

90

Płukanie

Woda

Powyżej 12

Poniżej 12

120

240

FSV13X18/100
4 Przedmioty