Wkłady Polaroid / Instax do aparatów natychmiastowych

Zdjęcie natychmiast

Jednym naciśnięciem spustu migawki otrzymujemy natychmiast fotografię, o dziwo ten standard był bardzo powszechny w drugiej połowie XX w. Po pewnych zawirowaniach szczęśliwie mamy odrodzenie Polaroida i możemy cieszyć się ponownie zdjęciami natychmiastowymi.

Jest 39 produktów.

Pokazano 1-24 z 39 pozycji

Aktywne filtry

Cena 82,90 zł
Cena 136,00 zł
Cena 299,00 zł
Cena 91,20 zł

Wkłady do aparatów Polaroid Instax

Wkłady natychmiastowe obecnie są produkowane przez dwóch głównych producentów Polaroid oraz FujiFilm. Wkłady dostępne są w różnych rozmiarach oraz wykończeniu. Producenci aparatów natychmiastowych, aby zapewnić wybór klientom oferują ich różne rozmiary, dlatego należy dobrać właściwy wkład do posiadanego modelu aparatu.

Wkłady Polaroid - rodzaje

Obecnie wkłady do aparatów Polaroid są produkowane w czterech standardach:

  • Polaroid 600 do dawniej produkowanych aparatów serii 600, oraz obecnie jako zamiennik I-type.
  • Polaroid SX-70 do aparatów serii SX-70.
  • Polaroid I-type pasują do obecnie wyprodukowanych aparatów: Onestep2, OneStep2, Now, Now+, Impossible I-1
  • Polaroid GO, do aparatów GO

Jaki wkład Polaroid pasuje do aparatu 636, Supercolor 635?

Padają często pytania posiadaczy aparatów Polaroid z nazwą, która kończy się liczbą zaczynającą się na 6xx, jaki wkład dobrać? Odpowiedź jest dość prosta, wszystkie aparaty, które mają w nazwie liczbę trzycyfrową zaczynającą się 6, są to aparaty na wkłady Polaroid 600. Wkłady serii 600 występują jako wkłady kolorowe oraz wkłady czarno-białe z klasycznymi białymi ramkami lub z ramkami kolorowymi, które są dostępne sezonowo np. z motywami złotymi i srebrnymi lub wpisujące się w letnie klimaty wakacyjne. Producent czasami oferuje wkłady monochromatyczne np. żółtoczarne, niebieskoczarne. Przy każdym wkładzie dostępna jest lista kompatybilności z aparatami na wkłady Polaroid 600.

Jaki wkład Polaroid wybrać do aparatu SX-70?

Jeżeli chodzi o posiadaczy modeli aparatów Polaroid SX-70, czyli lustrzanek na kasety natychmiastowe, to raczej nie istnieje problem doboru wkładów, gdyż wkłady mają taką samą nazwę czyli SX-70. Producent na ten moment ograniczył wybór i udostępnił wkłady kolorowe z białymi ramkami oraz wkłady do zdjęć czarno-białych również z białymi ramkami. 

Historia i budowa wkładów Polaroid

Polaroid jest firmą, która wprowadziła na rynek największą gamę wkładów natychmiastowych. Jako pierwsze były zdjęcia natychmiastowe, które powstawały w aparacie z dwóch oddzielnych warstw na dwóch rolkach, z folią negatywu i pozytywu. Naświetlony negatyw łączył się z warstwą pozytywu, a pomiędzy warstwy wprowadzana była chemia wywołująca. Następnie obie warstwy były przeciskane przez rolki i wyjeżdżały na zewnątrz aparatu. Po upływie ok. minuty można było odkleić folię negatywu od warstwy z wywołanym obrazem w pozytywie. Pierwsze fotografie natychmiastowe były czarno-białe.

Obecnie wkłady natychmiastowe do aparatów Polaroid zawierają papiery zintegrowane, składające się jednocześnie z foli negatywu, odczynników chemicznych i papieru pozytywowego. Naświetlenie następuje w aparacie natychmiastowym, a naświetlony papier przejeżdża przez rolki, które rozprowadzają chemię wywołującą i utrwalającą pomiędzy negatywem a pozytywem. Jednocześnie papier transportowany jest na zewnątrz aparatu, gdzie następuje wywołanie zdjęć. Warto chronić wysunięte zdjęcie przed światłem montując folię ochronną zwaną "językiem żaby", w którą nie były wyposażone wcześniejsze aparaty. Teraźniejsze wkłady natychmiastowe nie mają tak szybkich odczynników i czas wywołania jest dłuższy. Wynika to ze składu chemii, która musi odpowiadać normom bezpieczeństwa.

Obudowa wkładów wykonana jest tworzywa sztucznego w której mieszczą się zdjęcia w ilości ośmiu sztuk. Wkłady serii 600 oraz SX-70 wyposażone są w baterie, te wkłady obsługują starsze konstrukcje aparatów, których jedynym zasilaniem były właśnie baterie z kaset. W czasach, w których powstawały wkłady z bateriami ekologia jeszcze nie była tak istotna jak obecnie, dlatego producent Polaroid konstruuje nowe aparaty już wyposażone w ładowalne akumulatory, a same wkłady są już pozbawione baterii. Wkłady bez baterii obejmują serie wkładów I-type oraz GO.