ABC piktorializmu Paweł Janczaruk techniki malarskie w fotografii

ABC piktorializmu - Paweł Janczaruk

abc piktorializmu

Zdjęcia artystyczne, dlaczego nie potrafię ich robić?

Rozwój fotografii cyfrowej spowodował, iż znalezienie zdjęcia, które wyglądałoby jak stworzone przez rzemieślnika sprzed lat, jest prawie niemożliwe. Tworzenie obrazów stało się mechaniczne i nie mające indywidualnych cech artystycznych. Dodatkowo wymuszany przez czynniki zewnętrzne szybki styl życia, nie pozwala na rozwój, a wręcz przeciwnie upraszcza powstawanie zdjęć. Taki styl powoduje, że fotografia stała się powszechna i rzadko odmienna niż biliony cyfrowych obrazów. Rzadko sięgamy do sprawdzonych źródeł,  książki o fotografii artystycznej są nam obce. Najczęściej jedynym źródłem inspiracji i poprawy warsztatu są media społecznościowe i zakup nowszego modelu aparatu. Jeżeli te działania powodują, że czujemy się lepiej, to bardzo dobrze. Natomiast często przychodzi frustracja i zniechęcenie, gdy okazuje się, iż nasze fotografie nie potrafią zainteresować i wzbudzić emocji u odbiorcy. 

abc piktorializmu Paweł Janczaruk  -2

Wróć do korzeni, aby zmienić fotografię w dzieło artystyczne

Odwrotne podejście mieli fotografowie sprzed 180 lat, kiedy powstały pierwsze obrazy z materiałów światłoczułych. Fotografowie poszukiwali swoich odmiennych stylów, estetyki, podkreślając kunszt i malarskość wykonanych zdjęć, pretendujących do dzieł sztuki. Wtedy rozwinął się nurt w fotografii zwany Piktorializmem, który miał wielu zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy uważali, iż fotografia jest zbyt technicznym wytworem, aby mogła trafić na salony sztuki i stać się dziełem artystycznym. Piktorialiści angażowali się stosując techniki manualne, aby ich fotografie były jednostkowymi kopiami z wysokimi walorami estetycznymi. Dziś estetyczne metody piktorialne, jakim się wtedy posługiwano, chociaż jeszcze u nas mocno były rozgoszczone w drugiej połowie XX wieku, nazywamy szlachetnymi technikami historycznymi. Historyczne niekiedy kojarzą się źle, gdyż trudno wpasować je w nowoczesne urządzenia, natomiast mogą zmienić nasze postrzeganie i stać się inspiracją.  Najlepszym źródłem wiedzy powinni być sami artyści, którzy swoja twórczością udowadniają, iż fotografie mogą żyć dziesiątkami lat, niezależnie jakich metod użyto do ich powstania.

abc piktorializmu Paweł Janczaruk

Nowa książka Pawła Janczarka „ABC Piktorializmu”, to inspiracja

Do tworzenia często potrzebujemy inspiracji i natchnienia. W twórczości Pawała Janczaruka jest sporo postaci, które go zainspirowały do fotografii artystycznej. Miedzy innymi  wpływ na jego twórczość  wywarł Balthasar Kłossowski de Rola ze swoją malarskościom oraz Andy Warhol tworząc z prostotą i powtarzalnością.

Chcesz tworzyć zdjęcia artystyczne, bardzo dobrym początkiem będzie zapoznanie się z książką „ABC Piktorializmu”.  W książce podzielonej na cztery tematyczne części, Paweł Janczaruk najpierw opisuje historii powstawania fotografii i moment kiedy fotografia zaczęła pretendować do miana sztuki. W kolejnej części, to opis krótkiego okresu zwanego piktorializmem, w którym fotografia na  chwile stała się sztuką. Natomiast trzecia część poświęcona jest opisowi odtworzenia dwóch zapomnianych, ale też mało popularnych malarskich technik fotograficznych. Całość uzupełnia esej poświęcony malarzom, którzy wykorzystują fotografię w swojej twórczości.

Co zyskujesz nabywając książkę ABC Piktorializmu?

  1. - Inspirację do działania, najważniejsza w życiu twórcy.
  2. - Wiedzę od artysty praktyka
  3. - Znajomość historii fotografii
  4. - Poznasz piktorializm od kuchni
  5. - Dowiesz się co to guma chromianowa
  6. - Artigue i burytypia nie będą Ci obce

Książka to również świetny pomysł na prezent

Zapoznaj się z naszą ofertą przedsprzedaży >>>

ABC piktorializmu Paweł Janczaruk

Paweł Janczaruk - artysta fotograf

Dyplomowany artysta fotograf ur. W 1964r, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP. Organizator wielu szkół i warsztatów min. Warsztatów Fotowidzenia, oraz prowadzący grupy: Pracownia Edukacji Fotograficznej ZUTW, Akademia Wychowania Fotograficznego i Fotokrates. Na koncie zapisane ma 51 indywidualnych wystaw krajowych i zagranicznych. Dziesiątki nagród i cennych odznaczeń podkreślają wielkość tego artysty. Paweł Janczaruk to również autor książek o fotografii otworkowej: “Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach”, To , co wiem o fotografii otworkowej, dwóch o dawnych technikach fotograficznych: “RetroFotografia, czyli dawne techniki fotograficzne”, “Wszystko, co wiem o technikach fotograficznych” i kilku mini albumów. Od 2015 roku realizuje sztandarowy projekt “Baletnice w mieście

Produkty powiązane

Cena 99,00 zł
Cena 79,00 zł

Leave a comment